Hopp til hovedinnhold

Få pasienter velger sykehus selv

74 prosent vet at de fritt kan velge hvilket sykehus de vil ha behandling ved. Bare 8 prosent benytter seg av ordningen, men helseministeren er likevel fornøyd. 

 
Aftenposten skriver i dag at helseminister Dagfinn Høybråten er glad for at tre fjerdedeler nå vet at de selv kan velge hvilket sykehus de vil behandles ved, men vil jobbe for at flere skal få kjennskap til ordningen.


– Det er en utfordring, men hundre prosent oppnår vi nok aldri, sier han.
Tallene er hentet fra en meningsmåling MMI har utført for Landsforeningen for Hjerte- og Lungesyke (LHL), og helseministeren er positivt overrasket.
– Mest overrasket er jeg over at 8 prosent benytter seg av valgmuligheten. Det høres lite ut, men poenget er at tilstrekkelig mange må velge et annet sykehus enn det de sogner til. Da vil sykehusene føle at det er en reell fare for å bli valgt bort, og strekke seg slik at de blir foretrukket. Det kommer også de pasientene som ikke reiser bort til gode, sier han.


Redusert ventelisten fra 1700 til ca 900 pasienter
– Vi informerer pasienter om muligheten for behandling i utlandet, sier Elin Roald som er sekretær ved inntakskontoret, Kirurgisk avdeling, St. Olavs Hospital. Siden ordningen startet i 2001 har nærmere 450 pasienter fra Kirurgisk avdeling sin venteliste fått behandling i utlandet.
Elin Roald opplyser at Kirurgisk avdeling driver aktiv informasjon om ordningen med fritt sykehusvalg.

 

Tilbakemelding på denne siden

Publisert: 04.02.2009 13:08

Christina Yvonne Olsen

Bookmark and Share

Følg St. Olavs Hospital:

Facebook

Twitter

Vimeo

Flickr

Blogg


RSS nyheter fra St. Olav Hospital RSS nyheter fra St. Olavs Hospital

RSS pressemeldinger fra St. Olav Hospital RSS: pressemeldinger fra St. Olavs Hosital


Redaksjonen består av kommunikasjonsavdelingen ved sykehuset. 

Kommunikasjonsrådgiver
Christina Yvonne Olsen

Kommunikasjonsrådgiver
Frode Nikolaisen  

Ansvarlig redaktør
Kommunikasjonssjef
St. Olavs Hospital
Marit Kvikne


Leter du etter bilder av og fra sykehuset?
Sjekk ut vår konto på Flickr:

www.flickr.com