74 prosent vet at de fritt kan velge hvilket sykehus de vil ha behandling ved. Bare 8 prosent benytter seg av ordningen, men helseministeren er likevel fornøyd.
Aftenposten skriver i dag at helseminister Dagfinn Høybråten er glad for at tre fjerdedeler nå vet at de selv kan velge hvilket sykehus de vil behandles ved, men vil jobbe for at flere skal få kjennskap til ordningen.
– Det er en utfordring, men hundre prosent oppnår vi nok aldri, sier han.
Tallene er hentet fra en meningsmåling MMI har utført for Landsforeningen for Hjerte- og Lungesyke (LHL), og helseministeren er positivt overrasket.
– Mest overrasket er jeg over at 8 prosent benytter seg av valgmuligheten. Det høres lite ut, men poenget er at tilstrekkelig mange må velge et annet sykehus enn det de sogner til. Da vil sykehusene føle at det er en reell fare for å bli valgt bort, og strekke seg slik at de blir foretrukket. Det kommer også de pasientene som ikke reiser bort til gode, sier han.
Redusert ventelisten fra 1700 til ca 900 pasienter
– Vi informerer pasienter om muligheten for behandling i utlandet, sier Elin Roald som er sekretær ved inntakskontoret, Kirurgisk avdeling, St. Olavs Hospital. Siden ordningen startet i 2001 har nærmere 450 pasienter fra Kirurgisk avdeling sin venteliste fått behandling i utlandet.
Elin Roald opplyser at Kirurgisk avdeling driver aktiv informasjon om ordningen med fritt sykehusvalg.