For andre år på rad fikk kirurger, forskere og teknologer ved St. Olavs Hospital og SINTEF en av Europas gjeveste forskningspriser innen medisinsk teknologi. Prisen fikk de for sin videreutvikling av et medisinsk-teknisk kirurgiverktøy som benyttes under kikkhullskirurgi.
Prisutdelingen fant sted sist helg under kongressen European Association for Endoscopic Surgery (EAES) i Barcelona, Spania.
Det tette samarbeidet mellom ultralydmiljøet ved SINTEF Helse og Nasjonalt kompetanse senter for avansert laparoskopisk kirurgi står bak nyvinningen. Det nyutviklede utstyret og gir kirurgen tredimensjonale bilder av pasientens indre anatomi, samt bilder av blodårer og strukturer som ligger gjemt under det som er synlig. Hullet det opereres gjennom er ikke større enn én centimeter. Utstyret består av avansert programvare, bilder tatt med ulike medisinske bildeteknikker og et kamera plassert på kirurgens operasjonsverktøy.
Teknologien har gjort kikkhullskirurgi til en tryggere og bedre operasjonsmetode og gjør denne typen operasjoner mer anvendelig, også innen kreftkirurgi.
Prosjektet ble valgt ut som det beste av 2000 europeiske og japanske forskningsprosjekter.