For aller første gang markeres den internasjonale blodgiverdagen over hele verden. Offisiell åpning av dagen den 14. juni skjer i Johannesburg hvor Nelson Mandela vil sette i gang kampanjen "Blod, en gave for livet".
I Trondheim markeres dagen blant annet med informasjonsstand på Trondheim Torg 14. juni 2004.
- I motsetning til andre livsviktige legemidler kan ikke blod fremstilles kunstig, sier Turid Fredriksen som er seksjonsleder ved Avdeling for immunologi og transfusjonsmedisin, St. Olavs Hospital. Blodet er en gave fra en blodgiver til en ukjent pasient. Blodet er gitt ut fra en medmenneskelig holdning, som hjelp til behandling av syke og skadede. Blodgivere mottar ingen betalig for dette bidraget, men får en liten gave som takk for hjelpen.
Bli blodgiver
Dessverre opplever Norge i dag at gapet mellom det antall blodgivere vi trenger og det vi har, øker. De største byene er verst rammet, men alle blodbanker ønsker seg flere blodgivere.I Sør-Trøndelag har vi blodbanker i Trondheim, Orkdal og Røros.
Verving av nye blodgivere vil være vårt fokusområde ved markeringen av Verdens Blodgiverdag 14.06.04
Blodgiverdagen14. juni 2004
For mere informasjon se www.wbdd.org