Resultatet pr oktober 2002 ser foreløpig ut til å bli et underskudd på 46 mill kroner før avskrivinger på åpningsbalansen er hensyntatt. Inkludert i dette ligger ekstrakostnader til lønnsoppgjør, Statens Landspensjonskasse (KLP) og avskrivinger på årets investeringer på totalt 55 mill kroner.
Samtidig har sykehuset hatt ekstraordinære renteinntekter på 20 mill kroner.
- Sett i forhold til sykehusets totale budsjett på 2,5 mrd kroner oppleves denne utviklingen positiv, sier administrerende direktør Roar Arntzen, og peker på at, før vi tar hensyn til ekstrakostnader, er like ved budsjettmålet for 2002 på minus 42 mill kroner.
Ekstraordinære kostnader til KLP har tidligere i år gitt store bekymringer for den økonomiske situasjon med en forventet merkostnad på 160 mill kroner. Nye opplysninger fra Landspensjonskassen indikerer nå at merkostnadene vil utgjøre 30 mill kroner i forhold til budsjett, men tallene er foreløpig noe usikre.