Den endelige navnekabalen er lagt for sentrene i det nye universitetssykehuset i Trondheim.
Gastrosenteret erstatter abdominal, og Kunnskapssenteret overtar for miljø.
Laboratoriesenteret: ingen endring
Nevrosenteret: ingen endring
Kvinne-barn-senteret: bindestrek mellom alle ledd
Forsyningssenteret: ingen endring
Gastrosenteret: endret fra Abdominalsenteret
Bevegelsessenteret: ingen endring
Psykiatrisenteret: ingen endring
Hjerte-lunge-senteret: bindestrek mellom alle ledd
Akutten: endret fra Akuttsenteret
Kunnskapssenteret: endret fra Miljøsenteret
Abdominal betyr bukhule på latin, men hva oversetter man det med? Mage-tarm? Komitéen konkluderte med at det mest dekkende erstatningsnavnet er gastro. Dette er også et fremmedord, men her tror man forståelsen er langt mer utbredt. Gastro er dessuten aktivt i bruk i dagens sykehus.
Hva med Miljøsenteret? Miljøbetegnelsen oppsto i en tidlig planfase da senteret skulle romme mye av kreftbehandlingen. Men i dag er det blitt NTNUs hovedbygg i fase 2 med undervisnings- og forskningsaktivitet i det meste av bygget. I tillegg kommer kliniske arealer for hud og infeksjon. For å fange opp den akademiske hovedprofilen er et nytt navn nødvendig. Blant flere alternativer kom Kunnskapssenteret best ut.
Hjerte-lunge-senteret og Akuttsenteret bygges i samme store hus langs Nidelva. For å forenkle begrepsbruken bør Akuttsenteret skifte til kortformen til Akutten.
Navnekomité
Navnene er vedtatt etter forslag fra en komité med medlemmer fra St. Olavs Hospital, Det medisinske fakultet og Helsebygg. Representanter for brukerne deltok også i navnearbeidet som ble ledet av Anne Kari Steinsvik, Enhet for nytt sykehus.
Viktigst for komiteen var å finne navn som enkelt forteller hva slags hovedaktivitet det legges opp til i sentrene.
www.helsebygg-midt.no