- Hverdagen i dag kontra for bare noen måneder siden er veldig annerledes. Oversykepleier Elisabeth Røkke (bildet) ved Avdeling for blodsykdommer, St. Olavs Hospital, er ikke i tvil. - Det er nå vi plutselig ser det, hvordan det egentlig skal være. 
Dagene har definitivt blitt bedre på avdeling for blodsykdommer ved Medisinsk klinikk.
Nå er hverdagen stort sett fri for skjermbrett i korridoren og pasienter som for lengst skulle ha vært utskrevet, men som ikke har et sted å dra til.
– Tidligere delte vi blant annet korridor med endokrinologisk avdeling, det gjør vi ikke lenger. Det har betydd store endringer for oss, ikke bare har vi fått flere undersøkelsesrom, men også samtalerom, sier Røkke.
– Det er klart at vi i ettertid har gjort oss en del tanker om hvor tilpasningsdyktige vi er. Det er nesten skremmende, sier hun og får medhold av en kollega som er innom kontoret.
Den nye situasjonen merker jo også pasientene våre, de har det mye bedre. Isolatpasientene våre har for eksempel fått en ny hverdag. Med bedre plass har vi skjermet en del av korridoren for dem. Nå kan de få besøk av familie og sitte litt ute i korridoren istedenfor å være på rommet. Barna har også en egen lekekrok. Det hadde vi ikke før.
– Men hvor lenge blir vi i himmelen, spør hun. Ryktene om innsparingene preger også hverdagen, det er stor usikkerhet.
– Jeg frykter nok at overbelegget vil øke igjen, om bemanningen går ned og sengepostene reduseres. Siden flesteparten av våre pasienter kommer som øyeblikkelig hjelp må vi ta det som kommer. Skal vi spare og kutte i bemanningen, må vi omorganisere vaktene, men likevel leie inn folk for å få det til å gå rundt. Til syvende og sist er det pasientene som vil merke det, om sparekniven skjærer for mye, sier oversykepleier Røkke.
Tekst og foto: Anne-Lise Aakervik