Hopp til hovedinnhold

Ventetiden på vei ned

Gjennomsnittlig ventetid fortsatte å gå ned i oktober, og er nå på 111 dager. Etter en økning tidlig på året peker nå pilen nedover, og det står nærmere 1000 færre pasienter på venteliste enn i sommer.

Bekymringen for at ventetiden ville øke i takt med omstillingstiltakene har til nå ikke slått til. Økningen som kom første halvdel i år kom parallelt med innflytting i nytt sykehus, og ser ut til å ha mindre sammenheng med redusert sengetall og omlegging til mer dagbehandling.

– Det er veldig gledelig at den innsatsen klinikken har gjort i omstillingsarbeidet har klart å demme opp for økt ventetid. Vi ser altså ikke den økningen som vi fryktet for noen måneder siden, sier administrerende direktør Gunnar Bovim.

Den gjennomsnittlige ventetiden er ved utgangen av oktober 111 dager mot 113 dager måneden før. Reduksjonen er størst for psykiske helsevern, både for barn, ungdom og voksne pasienter. For pasienter som har ventet fra ett til fire år er tallene imidlertid fremdeles økende ved St. Olavs Hospital.

– Denne utviklingen må vi følge nøye, spesielt for de som har ventet mer enn ett år. Dette gjelder spesielt pasienter som venter på utredning innen Øre-nese-hals-sykdommer og nevrologiske tilstander. Her har vi dessverre begrenset kapasitet i forhold til etterspørselen, sier Bovim.

Tekst: Marit Kvikne

Tilbakemelding på denne siden

Publisert: 03.10.2011 14:09 Oppdatert: 19.01.2009 12:19

Frode Nikolaisen

Bookmark and Share

Følg St. Olavs Hospital:

Facebook

Twitter

Vimeo

Flickr

Blogg


RSS nyheter fra St. Olav Hospital RSS nyheter fra St. Olavs Hospital

RSS pressemeldinger fra St. Olav Hospital RSS: pressemeldinger fra St. Olavs Hosital


Redaksjonen består av kommunikasjonsavdelingen ved sykehuset. 

Kommunikasjonsrådgiver
Christina Yvonne Olsen

Kommunikasjonsrådgiver
Frode Nikolaisen  

Ansvarlig redaktør
Kommunikasjonssjef
St. Olavs Hospital
Marit Kvikne


Leter du etter bilder av og fra sykehuset?
Sjekk ut vår konto på Flickr:

www.flickr.com