Resultatet for februar viser en svak bedring i forhold til januar, og omstillingstiltakene gir stadig større effekt. Prognosen for 2007 er forbedret med 25 millioner kroner siden januar og er nå satt til minus 435 millioner kroner.
Dette går frem av rapporten som legges frem for styret 23. mars.
Det betyr at årsresultatet forventes å være 124 millioner kroner bak budsjettet på minus 311 millioner kroner.
– Vi har utarbeidet en nøktern prognose ut fra den kunnskapen vi har i dag. Vi har vedtatt omstillingstiltak på 300 millioner kroner, men så tidlig i året er det fortsatt usikkerhet knyttet til en del av tiltakene. Ved å sette i verk og konkretisere nye tiltak tror jeg vi har en klar mulighet til forbedring, sier administrerende direktør Gunnar Bovim.
Allerede er det satt i gang ytterligere reduksjon av antall senger ved blant annet klinikkene for kirurgi, ortopedi og medisin. Også Kvinneklinikken reduserer senger ved Fødeavdelingen. I tillegg foreberedes et notat om St. Olavs Hospitals tilbud innen barnehabilitering som en foreløpig diskusjon i styret. Dette sendes ut mandag 19. mars som vedlegg til rapporten for februar.
Positive tall i februar
Regnskapet for februar viste et underskudd på 30 millioner kroner mot et budsjettert underskudd på 28 millioner. Inntektene har vært 2 millioner kroner høyere enn budsjett, mens kostnadene har vært 1 million lavere. Det akkumulerte resultatet for februar var imidlertid 15,4 millioner kroner dårligere enn budsjett fordi regnskapet i januar viste et større merforbruk.
– Vi gjennomfører nå en tøff prosess med omstilling i raskt tempo. Jeg er imponert over den innsatsen som gjøres i klinikkene. Tallene tyder på at vi har større kontroll med driften, sier Bovim.
De totale lønnsutgiftene fortsetter å gå ned, samtidig som innleiekostnadene ikke øker tilsvarende. Antall månedsverk (totale lønnsutgifter omregnet til hele stillinger) er redusert med 394 fra januar 2006 til februar 2007.
– Vi er i ferd med å tilpasse oss en ny hverdag. Mer dagbehandling og moderne IKT-løsninger gjør at vi må finne nye måter å jobbe på. At vi nå lykkes med å lage et smidigere pasientforløp, er mye av årsaken til at vi klarer å ta ned lønnskostnadene, sier Bovim.
Stabile ventetider
Den samme trenden ser vi også når det gjelder ventetider, hvor ventetiden til innleggelse reduseres.
– Dette er en konsekvens av den omleggingen vi nå gjør, men samtidig er jeg glad for at ventetiden til dagbehandling og poliklinikk holdes stabil, sier Gunnar Bovim.
Gjennomsnittlig ventetid for den somatiske delen av virksomheten er per februar på 109 dager; det samme som for forrige måned. For voksenpsykiatri er gjennomsnittlig ventetid stabilisert seg på rundt tre måneder. Innen barne- og ungsomspsykiatri er det nå ingen som har ventet mer enn seks måneder. Antall ventende mellom tre og seks måneder er også redusert.