Hopp til hovedinnhold

Budsjett 2009 vedtatt

Styret vedtok i dag et budsjett med samlede inntekter på 6,7 milliarder kroner. Det medfører et omstillingskrav på vel 100 millioner for klinikkene.

Aktiviteten skal, i tråd med styringskravene, økes med 2,8 prosent i den somatiske delen av virksomheten, samtidig som kostnadene skal reduseres.

– Budsjettet for 2009 er styrket, men vi har disponert mye av pengene på forhånd til byggeprosjektet på Øya. Derfor får vi også et budsjett som krever omstilling for vel 100 mill neste år. For å få dette til å henge sammen, budsjetterer vi med et avtalt underskudd på 76,5 millioner kroner. Dette er ingen god situasjon, men vi har en avtale med ledelsen i Helse Midt om at vi skal konkludere på dette i løpet av første halvår 2009, sier styrleder Nils Kvernmo.

Styret har bedt direktøren jobbe med langtidsutfordringene frem til styremøtet i mars.

Inntektssiden er styrket med 500 millioner kroner. Om lag 150 millioner kroner er reell styrking, mens resten er knyttet til prisjustering på 4,4 millioner kroner. Kostnadene er økt med 400 millioner kroner. I tillegg til prisjustering på 250 millioner kroner, er dette i utgangspunktet kostnadsøkning i nytt sykehus, økte midler til forskning, økt intensivkapasitet og opptrapping i Psykisk helsevern. Innsparingene på 100 millioner kroner er innarbeidet i budsjettet. Resultatet for 2008 vil avgjøre hvor mye midler som kan settes av til de nye tiltakene som er foreslått.

Langtidsbudsjett med kapitalkostnader
Rente- og avskrivingskostnadene – kapitalkostnadene – som kommer som følge av utbyggingen på Øya øker ytterligere i 2010. Denne utfordringen er fortsatt ikke løst, men skal gå inn i diskusjoner om revidert langtidsbudsjett for Helse Midt-Norge.

Investeringsbudsjettet ikke klart
Styret ba om at det arbeides videre med å sikre nok midler til nødvendige investeringer.

Forslagene summerer seg til 80 millioner kroner. Dette går som en søknad til Helse Midt-Norge som skal fordele 152 millioner kroner til investeringer. Dette behandles på regionforetakets styremøte 18. desember.

Tilbakemelding på denne siden

Publisert: 12.12.2008 10:22

Christina Yvonne Olsen

Bookmark and Share

Følg St. Olavs Hospital:

Facebook

Twitter

Vimeo

Flickr

Blogg


RSS nyheter fra St. Olav Hospital RSS nyheter fra St. Olavs Hospital

RSS pressemeldinger fra St. Olav Hospital RSS: pressemeldinger fra St. Olavs Hosital


Redaksjonen består av kommunikasjonsavdelingen ved sykehuset. 

Kommunikasjonsrådgiver
Christina Yvonne Olsen

Kommunikasjonsrådgiver
Frode Nikolaisen  

Ansvarlig redaktør
Kommunikasjonssjef
St. Olavs Hospital
Marit Kvikne


Leter du etter bilder av og fra sykehuset?
Sjekk ut vår konto på Flickr:

www.flickr.com