Blomsterduft istedenfor røyklukt. Forhåpentligvis er det hva alle på sykehuset kan se fram til når Verdens tobakksfrie dag markeres fredag 30. mai.
700 gerberaer (bildet) skal deles ut ulike steder i St. Olavs Hospital i løpet av denne dagen. Den oransje blomsten er symbolet for verdens tobakksfrie dag som i år har røykfritt arbeidsliv som tema i Norge. I tillegg vil det være stands med informasjon om konsekvenser av røyking og tips til røykekutt, og du vil møte ansatte i t-skjorter med teksten "glis i lunsjen, dropp røyken, bruk munnen til noe annet."
Helse og omdømme
– Det blir et felles løft for vår helse og vårt omdømme. Målet er at ingen skal røyke i arbeidstida, i arbeidstøy eller på sykehusets område. Det handler om respekt, både for hverandre og pasienter som blir syke av sigarettrøyk. Hvis alle bidrar på hvert sitt sted, kommer vi til å lykkes, sier administrerende direktør Gunnar Bovim.
Hvis ansatte dropper røyken, vil det igjen være et signal i forhold til pasienter og pårørende som røyker på sykehusområdet.
Helsegevinster
– Røykeslutt gir store helsegevinster, og som sykehusansatte bør vi gå foran i arbeidet med å fremme folkehelsa, sier Gunnar Bovim.
For de som liker å surfe på nettet kan vi anbefale:
http://www.slutta.no/
http://www.roykstopp.no/