Hopp til hovedinnhold

- Veldig spennende

Opp mot 100 personer møtte opp i kinosalen under karkirurgiens dag onsdag. Der fikk de blant annet se en direkteoverført operasjon fra Fremtidens operasjonsrom.

Frode Nikolaisen
Telefon 977 34 752

- Veldig spennende arrangement! slo både Kine Otnes og Katarina Uthus fast mens de satte seg godt til rette i kinosetene ved Nova kinosenter.Katarina Uthus (t.v) og Kine Otnes er til daglig radiografstudenter, men brukte onsdagen til å overvære Karkirurgiens dag. Foto: Frode Nikolaisen

100 i salen
Da hadde de akkurat sett den direkteoverførte operasjonen fra Fremtidens operasjonsrom, og de hadde benyttet pausen til å gjøre seg bedre kjent med utstyret som benyttes ved karkirurgisk avdeling.

Begge er til daglig radiografstudenter, men hadde gjort en avtale om å ta seg fri fra praksisperioden denne dagen for å følge Karkirurgiens dag.

Foran de rundt 100 oppmøtte sto avdelingsoverlege Torbjørn Dahl. Han startet dagen med å forklare at publikum skulle få overvære en operasjon av en aortaaneurisme fra FOR, gjennomført av blant andre kirurg Conrad Lange, kirurg Martin Altreuther og overlege innen bildediagnostikk, Edmund Søvik.

Onsdagens arrangement var historisk. St. Olav har tidligere overført operasjoner til Nova to ganger, men da har det kun vært inviterte gjester til stede.
Dette var første gang en slik overføring ble vist for åpen sal der hvem som helst kunne overvære det som skjedde.

- Gikk veldig raskt
Conrad Linge kommer etter hvert inn over anlegget i kinosalen, og er klar til å starte operasjonen. Lange leder publikum gjennom operasjonen samtidig som Torbjørn Dahl holder de røde trådene og forklarer hva som til enhver tid foregår på skjermen.
Avdelingsoverlege Torbjørn Dahl står mellom publikum og lerretet, og fungerte under arrangementet som en link mellom salen og operasjonsteamet. Foto: Frode Nikolaisen

Etter en drøy time er det hele over, og Lange kan fornøyd vinke til et applauderende publikum i Liv Ullmann-salen.
- Jeg synes dette var veldig spennende, slå Liv Tøraasen fast i vrimlearealet utenfor kinosalen, og får støtte fra sin ektemann Eivind Tøraasen.Publikum var svært interessert å høre om hvordan utstyret fungerer i forbindelse med karkirurgi. Foto: Frode Nikolaisen

De to fattet interesse for dagen da de så programmet, ikke minst fordi Eivind ble hjerteoperert for omlag ni år siden.
- Jeg kan ikke annet enn på bli veldig imponert, og det er spennende for oss å sitte i salen å følge med på arbeidet, fortsetter Liv Tøraasen.
- Og alt gikk veldig raskt. Det var imponerende det de viste, legger hennes ektemann til før de to haster tilbake til salen for å få med seg flere av foredragene.

Publisert onsdag 27. mai 2009 klokken 13.55.

Tilbakemelding på denne siden

Publisert: 27.05.2009 13:43

Frode Nikolaisen