Hopp til hovedinnhold

Informasjon om svineinfluensa

Flere nordmenn smittes av svineinfluensa, og St. Olav er i samarbeid med Trondheim kommune forberedt på økt antall pasienter.

Christina Yvonne Olsen
Telefon 975 48 580

Frode Nikolaisen
Telefon 977 34 752

– Symptomene ligner på vanlige influensasymptomer, og grunnregelen er å holde seg hjemme til man føler seg frisk. Dette for å forsinke spredning av viruset best mulig, sier overlege ved Avdeling for medisinsk mikrobiologi og fungerende smittevernoverlege, Andreas Christensen.

Kortvarig sykdomsforløp
Overlegen poengterer at vi ikke har holdepunkter for at dette viruset er mer hissig enn vanlig influensavirus.
– Vi innstiller oss mentalt på en influensasesong lik den vi har i Norge hver vinter, bare at den nå er om sommeren. Sykdomsforløpet er mildt og kortvarig, og man kan som regel friskmeldes etter en knapp uke, sier Christensen.
Som ved sesonginfluensa er pasienter med kroniske sykdommer, eldre eller gravide mer utsatte for komplikasjoner og alvorlige sykdomsforløp.

Kontakt fastlegen
Det er nå registrert 18 tilfeller av smittede med svineinfluensa i regionen. To av disse er smittet i Norge. Folkehelseinstituttet gir råd om hvordan man best kan unngå smitte og redusere smittefare. Personer som føler seg syke, skal kontakte fastlegen. Dette gjelder også for helsepersonell som blir syke. Fungerende smittevernoverlege Andreas Christensen forventer at også flere ansatte på St. Olav vil bli rammet av viruset.
– Vi har én ansatt hos oss som har testet positivt på svineinfluensa. Vedkommende har gjort alt riktig, ved å kontakte fastlegen sin og å holde seg borte fra jobb, meddeler Christensen.

Kontakt fastlegen via telefon ved mistanke om smitte

Ventet sykefravær
Det er ventet at en stor del av den norske befolkningen vil rammes av svineinfluensa, og stort sykefravær i helsesektoren er et kritisk punkt for myndighetene.
– Dette er en forventet utvikling. Vi jobber med beredskapsplaner i samarbeid med kommunen, og de enkelte klinikker er bedt om å ta grep i forhold til stort sykefravær. Det handler om å samordne bruken av personalet, for å holde de viktigste delene av virksomheten i drift, opplyser beredskapsleder på St. Olav, Håkon Gammelsæter.

For oppdatering om svineinfluensa, se

www.pandemi.no

Råd til reisende til land der det foregår vedvarende lokal smitte

Folkehelsas samleside om svineinfluensa

Trondheim kommune: - Bruk fastlegen ved smittemistanke

For ytterligere informasjon:
Fungerende smittevernoverlege Andreas Radtke.
Telefon 72 57 32 53 / 922 26 994.

Publisert torsdag 16. juli klokken 14.40. Oppdatert fredag 17. juli klokken 14.50.

Tilbakemelding på denne siden

Publisert: 16.07.2009 13:46

Christina Yvonne Olsen