Hopp til hovedinnhold

Priser til akuttpsykiatrien på Østmarka

Tidligere sjef på Østmarka, Arne Vaaler, og konstituert avdelingssjef Knut Langsrud mottok hver sin pris på årets nasjonale konferanse i akuttpsykiatri i Oslo 4. - 6. februar.

Christina Yvonne Olsen
Telefon 975 48 580

Arne Vaaler ble tildelt årets akuttpsykiatripris for sin innsats for akuttpsykiatrien i Trondheim. Prisen for beste forskningsartikkel innen akuttpsykiatri gikk til konstituert avdelingssjef på Østmarka, Knut Langsrud.

Omstilling
Arne Vaaler har hatt en overordnet og faglig ledelse ved Østmarka i 13 år, men har nå permisjon fra jobben, og jobber som overlege ved psykiatrisk avdeling Sandvigen i Bergen. Vaaler mottok prisen for sin evne til å kombinere funksjon som leder, kliniker og forsker.
– Arne Vaaler har ledet en omstillingsprosess som har bidratt til bedre organisering av akuttavsnittet, en samlet faglig tankegang og bedre kontakt med Tidligere sjef i Psykisk Helsevern, avdeling Østmarka, Arne Vaaler mottok akuttpsykiatriprisen 2009 for sin innsats for akuttpsykiatrien i Trondheim. Foto: Jørn Fremstad.samarbeidspartnere. Han har lagt ned et betydelig arbeid gjennom klinisk oppfølging av enkeltpasienter og veiledning av personalet, heter det i begrunnelsen fra styret i Nasjonalt Forum for Akuttpsykiatri.

– Jeg ser på prisen som en anerkjennelse til det kliniske og vitenskapelige miljøet som er bygd opp i og rundt de psykiatriske akuttavdelingene på St. Olavs Hospital. Jeg må også nevne at NTNU ved Psykiatrisk institutt har vært en av bærebjelkene i hele virksomheten fra dag én, sier Arne Vaaler.

Forskning
Vaaler har sin doktorgrad innen akuttpsykiatri, og har vært involvert i en rekke forskningsprosjekter. Han er tydelig på at forskning er et sentralt element i å sikre høy kvalitet på klinisk aktivitet.
– Oppbygging av kliniske forskningsmiljøer tar tid. Norske akuttavdelinger har utviklet mye bra opp gjennom årene, og det må vi få dokumentert. Det er like viktig å dokumentere det som ikke er bra, slik at vi kan få endret på det. Klinisk forskning er et viktig satsingsområde for å bedre utredning og behandling av pasientgruppene i sykehuset vårt, fortsetter Vaaler.

Prisbegrunnelsen utdypes med at Vaaler har hatt fokus på både beskrivelse, komorbiditet (tilleggslidelser), atferdsproblematikk og behandlingsmiljø.
Vaalers engasjement for sine kolleger trekkes også fram.
– Han er dyktig til å stimulere, oppmuntre og følge opp forskningsprosessen, og har en særlig evne til å støtte sine kolleger i det daglige, heter det i begrunnelsen.

Anerkjennelse
Knut Langsrud mottok prisen på 10.000 kroner for beste forskningsartikkel innen akuttpsykiatri. Prisen er ment som inspirasjon og anerkjennelse til forfattere av forskningsartikler som bidrar til fagets vekst.

– Norge er et lite land med små sykehus. Vi må jobbe sammen med andre for å kunne utfordre større kliniske problemstillinger i klinisk forskning. Det har vært svært utviklende for sykehuset å gå inn i forpliktende utviklingsprosjekter med andre enheter. Forhåpentligvis kan aktiviteten og samarbeidet om ikke lenge gi svar på viktige kliniske problemstillinger. Erkjennelsen er at sammen kan vi få til mye, på St. Olav, i regionen og i Norge, sier Arne Vaaler.

Nasjonalt forum for akuttpsykiatri

Akuttpsykiatriprisen

  • Tildeles enkeltpersoner eller grupper som har satt fokus på akuttpsykiatri på en konstruktiv måte gjennom
  • klinisk arbeid
  • fagutvikling
  • forskning
  • publikasjoner
  • Prisen består av et bilde verdt 10 000 kroner og en sjekk på 10 000 kroner


 

 

 

 

 

 

 

 

Tilbakemelding på denne siden

Publisert: 13.02.2009 13:41

Christina Yvonne Olsen

Bookmark and Share

Følg St. Olavs Hospital:

Facebook

Twitter

Vimeo

Flickr

Blogg


RSS nyheter fra St. Olav Hospital RSS nyheter fra St. Olavs Hospital

RSS pressemeldinger fra St. Olav Hospital RSS: pressemeldinger fra St. Olavs Hosital


Redaksjonen består av kommunikasjonsavdelingen ved sykehuset. 

Kommunikasjonsrådgiver
Christina Yvonne Olsen

Kommunikasjonsrådgiver
Frode Nikolaisen  

Ansvarlig redaktør
Kommunikasjonssjef
St. Olavs Hospital
Marit Kvikne


Leter du etter bilder av og fra sykehuset?
Sjekk ut vår konto på Flickr:

www.flickr.com