Hopp til hovedinnhold

Travle og trivelige ammedager

St. Olav er på ny sertifisert som Mor-Barn-Vennlig sykehus, og på ammepoliklinikken har de fulle lister hver dag.

På ammepoliklinikken i Kvinne-barn-senteret sitter Inger Fedje Albrigtsen med nyfødte Mads Adrian og Mia Helene, en på hver arm. De små nurkene nyter lunsjen hode mot hode, og smatter fornøyd. Mamma Inger titter smilende ned på dem.
– De er storfornøyde her de ligger. Ammingen har gått veldig greit fra starten av, forteller Fedje Albrigtsen som har en sønn fra før, og fødte tvillingene for en uke siden.

Telefonnummer til ammepoliklinikken 72 57 49 15

Andre aktuelle telefonnumre på føden

Hva er et Mor-Barn-Vennlig sykehus?




De nybakte foreldrene Inger og Ronny Albrigtsen koser seg med Mia Helene og Mads Adrian (1 uke gamle) på ammepoliklinikken. - Tenk om det hadde vært tre, da måtte vi hatt et ekstra tappetårn, ler den nybakte faren. Foto: Christina Yvonne Olsen

Sertifisert igjen
St. Olav ble første gang sertifisert som Mor-Barn-Vennlig sykehus i 1996. Det har vært store endringer siden den gang, blant annet kraftig redusert liggetid og utskifting av ansatte.
– Vi ble nylig re-sertifisert, og resultatet ble veldig bra. Det var ingenting å utsette på noen av punktene, forteller jordmor og seksjonsleder, Anne Lise Beversmark.

Forarbeid
I forkant av testen satte hun ned en arbeidsgruppe som kartla rutiner og prosedyrer rundt opplæring av nytt personale, informasjonsflyten til mødre under svangerskap, Sykepleier og ammeveileder Liv Foss Gran sammen med nybakte tvillingforeldre på ammepoliklinikken. Foto: Christina Yvonne Olsenfødsel og barsel når det gjelder amming. Deretter fulgte de opp med seks kompetansedager med obligatorisk oppmøte, der temaet var amming.
– Det er viktig at det blir gitt god og lik informasjon, og at den blir gitt tidlig i løpet. Det er lurt å være i forkant, og forberedelsene har gitt resultater. Det er topp med så bra score på et stort sykehus, bedre blir det ikke, mener Anne Lise Beversmark.

Travle dager
På ammepoliklinikken er sykepleier og ammeveileder Liv Foss Gran sammen med de nybakte tvillingforeldrene.
– Vi har lav terskel når det gjelder å hjelpe til med amming, og her kan mødrene komme så lenge de føler behovet. Noen får det enkelt til, mens det er en kjempejobb for andre. Det beste er å se innsatsen mødrene legger ned, også er det kjempegøy når de får det til, forteller Liv Foss Gran og legger til at det er høy aktivitet på poliklinikken.

Heldig
Far til Mads Adrian og Mia Helene, Ronny Albrigtsen, regner på hvor mye tid som går med til amming i løpet av et døgn.
– Omtrent en tredjedel av døgnet går med til amming, forteller han, og tar i mot vesle Mia Helene som er ferdig med lunsjen litt før sin bror.
Liv Foss Gran føyer til at amming ikke skal gå på helsa løs.
– Det er tøffe tak noen ganger, og man skal ikke amme for enhver pris, Inger Fedje Albrigtsen har hendene fulle når Mads Adrian fortsatt spiser, og Mia Helene er ferdig. Foto: Christina Yvonne Olsenunderstreker hun.
– Det er andre og viktige næringsstoffer i morsmelk, og jeg føler meg heldig som får det til, sier Inger Fedje Albrigtsen.

Satsingsområde
Sertifiseringen krever store ressurser i forkant, og selve testen blir som en eksamen der både ansatte og mødre intervjues. Det satses på den nære relasjonen mellom mor og barn, og mange barnepleiere og sykepleiere har tilleggsutdanning i amming. Både Anne Lise Beversmark og Liv Foss Gran setter pris på anerkjennelsen som sertifiseringen gir.
– Jeg var med og hørte dommen, og det er en god tilbakemelding å få, sier Liv Foss Gran, og føyer til:
– Men det er viktig å ikke hvile på laurbærene. Amming har en stor helsegevinst for mor og barn, og vi må bare fortsette å jobbe, sier hun.
– Ja, vi lener oss ikke tilbake med dette. Vi følger opp det gode arbeidet som er gjort, sier Anne Lise Beversmark.

 

Tilbakemelding på denne siden

Publisert: 26.06.2009 10:58 Oppdatert: 30.03.2011 13:25

Christina Yvonne Olsen