Frode Nikolaisen
Telefon 977 34 752
Del
– Vi ble veldig bekymret da vi hørte at Hans Olav skulle gå av. Derfor måtte vi ta alle midler i bruk, og kloning kom opp som en mulighet, forklarer Jan Gunnar Skogås med et stort smil.
Fundamentet i FOR
Skogås er daglig leder ved Fremtidens operasjonsrom (FOR), en av avdelingene som Myhre har delt sin enorme kunnskap og erfaring med.
– Hans Olav Myhre har vært fundamentet i FOR. Han er arkitekten bak hele prosjektet, og vi er derfor glade for å beholde en liten del av ham hos oss. Han fortsetter nemlig som leder av vårt fagråd, som er det viktigste fora for vår faglige utvikling, sier Skogås.
Myhre ser en smule brydd ut mens Skogås skryter av sin kollega, men han erkjenner at han setter pris på å bli hedret med en egen statue laget av Per Sverre Dahl fra Røros, selv om selve kloningsideen til Skogås ikke lot seg gjennomføre. Statuen ble overlevert Myhre fra FOR i forbindelse med et arrangement til ære for pensjonisten.
– Det er veldig hyggelig å få en slik anerkjennelse, vedgår Myhre, som siden han startet som lege ved Aker sykehus i 1964 har opparbeidet seg en enorm cv. Han har blant annet vært ved St. Olav i 27 år.
Selv trekker han frem sitt pionerarbeid innenfor karkirurgien som en viktig milepæl, sammen med jobben og fremskrittene som ble gjort på 90-tallet i forhold til åresykdommer.
Pasientkontakt viktig
– Det har vært mange forskjellige faser gjennom tiden, og jeg synes det er vanskelig å peke på enkelthendelser eller prosjekter som viktigere enn andre. Engasjementet i FOR har vært både gledelig og inspirerende, og det blir spennende og fortsatt kunne bidra inn i det arbeidet, forklarer Myhre, og fremhever pasientene og pasientkontakten som avgjørende i norsk helsevesen.
– Norske sykehus har endret seg over tid, og ikke alt har vært til det positive, sier han om utviklingen som har vært.
– På tidlig 70-tall var det lite problematikk rundt ventelister og vi hadde få økonomiske problemer. Mange større sykehus kan i dag virke skremmende og utilgjengelige for mange mennesker, og de fremstår som lite personlige. Det gjør at noen pasienter dessverre faller mellom ulike stoler, men jeg vil også påpeke at jeg har en god følelse når det gjelder dette for St. Olav.
Flere spesialister
Vi snakker videre om utviklingen innenfor kirurgi, en utvikling som gjør at det i dag er en annen verden innenfor Myhres felt enn da han kom inn i legeyrket.

– Tidligere var det en tankegang som tilsa at alle kirurger skulle kunne gjøre det meste. I dag er det helt umulig å tenke slik. Det har blitt flere spesialister, og ikke minst har det blitt mindre åpen kirurgi. Dette krever andre ferdigheter enn tidligere, og mye innenfor moderne kirurgi kan i noen grad sammenlignes med dataspill. Møtet med pasienten er utrolig viktig, og teknologien kan i mange sammenhenger virke både kald og kjølig. Vi må aldri glemme at teknologien kun er et virkemiddel for at behandlingen skal kunne gjennomføres mer skånsomt og nøyayktig.
– Er det mulig å kombinere det teknologiske fremskrittet med mer personlig pasientkontakt?
– Ja, vi er helt nødt til å finne ut av det. Folk må bli mer personlig ansvarlig for at ulike ting skal fungere, og holdninger til arbeidet må i større grad endres. Kortere arbeidstid, flere ansatte og mindre kontinuitet gir utfordringer i den store sammenhengen. Men bevare meg, det meste av endringene har vært til det positive!
Publisert torsdag 21. januar 2010 klokken 13.57.