Trillrunde øyne ble raskt til gledesstrålende smil da dagens største helt inntok St. Olav torsdag.
 Kosinus og Solveig Hareide teller juleglede på St. Olav. Foto: Christina Yvonne Olsen |
– Opp med hånden de som gleder seg til jul! Solveig Hareide vifter triumferende med hånden foran barneflokken som har samlet seg i vestibylen i Kvinne-barn-senteret, og kikker spørrende på sin pelskledde følgesvenn.
– Ojojoj! Kanskje 300? Eller 400? Eller 500? brummer Kosinus og teller ivrig de viftende hendene foran seg.
Tallforslagene var nok litt i overkant store, selv for en tallelskende drage. Men at de små gjestene som hadde tatt turen til St. Olav-skolen torsdag formiddag fikk valuta for oppmøtet, var det ingen tvil om. Initiativet til arrangementet kom fra Foreningen for hjertesyke barn, og hender i været, konkurranser mellom mammaer og pappaer og utdelinger av Kosinus-bøker gjorde besøket av barne-tv figuren til et varmt og kjærkomment møte i førjulstiden.
 Mali Bjørkeng og de andre barna fikk gaver fra en julekledt Kosinus. Foto: Christina Yvonne Olsen |
En av dem som hadde gledet seg til å treffe sin store helt, var fire år gamle Mali Bjørkeng. Trygt plassert på pappa Torbjørn Bjørkeng sitt fang fulgte hun Kosinus og makker Solveigs spørsmålsrunde med store øyne. For hvor mange er storesøsken i forsamlingen? Hvor mange er veslesøsken? Og hvor mange er det som har på seg dongeribukser? Her er det bare å telle! Kosinus på sin side er så glad i tall at han har lyst til å spise dem, til høy latter fra beundrerskaren. Da den store sekken han bærer på viser seg å inneholde vesker og bøker er lykken total.
– Kosinusbok! Det var akkurat det jeg ønsket meg til jul, forteller Mali gledesstrålende.
 Kristine Solli Larsen (til venstre) strålte som en sol da hun fikk møte Kosinus. Mali Bjørkeng var også kjempebegeistret for å møte den blå dragen, men det var aller tryggest å fortsatt holde pappas hånd. Foto: Christina Yvonne Olsen |
Hun trenger likevel ikke noen betenkningstid på spørsmålet om hvilke andre ting hun håper nissen skal legge under treet.
– Hello Kitty hatt, Hello Kitty figur og Hello Kitty bok. Og flere kosinusbøker, da! Men nå har jeg jo fått bok, legger hun til, og spør faren om han ikke kan begynne å lese den for henne med en gang.
– Ønsker du deg enda flere bøker? Hva er det med Kosinus som er så spesielt da?
Hun ser hengivent på den blå helten foran seg.
– Æ elske han!