Hopp til hovedinnhold

– En liten romferge

En splitter ny MR-maskin ble denne måneden tatt i bruk på St. Olavs Hospital. Maskinen er den eneste av sitt slag i Norge, og karakteriseres av fysikerne som en liten romferge i sykehusteknologien.

Av Hilde Kristine Misje

Telefon: 924 00 593

Bookmark and Share

MR-maskinen, av merket Siemens Skyra, ble installert ved Klinikk for bildediagnostikk i august, med oppstart av driften i september. Den høyteknologiske maskinen, som det foreløpig bare finnes én av i Norge, eies av NTNU. Universitetet viderefører en samdriftsavtale med St. Olavs Hospital, som innebærer at maskinen skal brukes til 50 prosent forskning, og 50 prosent kliniske undersøkelser.

Ny MR-maskin på St. Olav

MR-fysiker Pål Erik Goa (f.v) utgjør sammen med sivilingeniør Roar Sunde og Anders Kristoffersen St. Olavs MR-tekniske gruppe. Kompetansen i gruppen er enestående i nasjonal sammenheng, noe som kvalitetssikrer bruken av den nye MR-maskinen. Fagansvarlig radiograf Åse Johanne Landrø Svarliaunet ved Klinikk for bildediagnostikk passer på at MR-radiograf Ingeborg Nakken har det komfortabelt som markør. (Foto: Christina Yvonne Olsen)

Den nye MR-maskinen har magnetfeltstyrke 3Tesla, som det finnes noen få av i Norge, hvorav to på St.Olav. Forskjellen på den nyinstallerte maskinen og sykehusets fem øvrige MR-maskiner, er ifølge MR-fysiker Anders Kristoffersen i hovedsak at elektronikken som behandler MR-signalene, som til slutt blir bilder, er plassert på magneten.

–Avstanden fra signalets opprinnelse, dvs. antennen som detekterer signalet fra pasienten, frem til det blir digitalisert, er dermed betydelig kortere enn tradisjonelle MR-maskiner. Dette sammen med høy feltstyrke skaper i teorien en bedre bildekvalitet på enkelte undersøkelser, som igjen kan gi bedre diagnostisering av pasientene, forklarer Kristoffersen.

Flere MR produsenter har innført lignende type teknologi, så man kan forvente flere slike maskiner installert i Norge fremover.

Bedre plass i magneten

Åse Johanne Landrø Svarliaunet, fagansvarlig radiograf ved Klinikk for bildediagnostikk, er en av dem som skal håndtere den nye maskinen under pasientundersøkelser og i forskningsprosjekter. Hun forklarer at maskinen er minst like brukervennlig som de fem eksisterende MR-maskiner.

–Vi forventer at den nye maskinen vil gi noe bedre pasientkomfort, ettersom den har 10 centimeter større åpning enn de andre magnetene. I tiden fremover vil klinikken arbeide med å optimalisere MR undersøkelsene på den nye maskinen, og i de nærmeste ukene vil vi få svar på om bildekvaliteten blir slik vi forventer, forteller hun.

Kvalitetssikring

Sivilingeniør Roar Sunde og MR-fysiker Pål Erik Goa utgjør sammen med Anders Kristoffersen St. Olavs MR-tekniske gruppe. Kompetansen i gruppen, det medisinske MR miljøet ved klinikk for bildediagnostikk og NTNU til sammen er også enestående i nasjonal sammenheng, noe som kvalitetssikrer bruken av maskinen.

–Vi jobber aktivt for å bygge opp en solid kompetanse i gruppen, og for MR-miljøet i Trondheim som helhet. Klinikk for bildediagnostikk er nasjonalt kompetansesenter i funksjonell MRI, og vi samarbeider også tett med MI Lab som er et senter for forskningsdrevet innovasjon innen MR, ultralyd og bildestyrt kirurgi, forteller Goa.

Nærhet til ekspertisen

Forskning er en av kjerneoppgavene til St. Olav, noe som gruppen direkte er med på å realisere.

–Både i sykehusets egen forskning basert på doktorgradsstipendiater, den kliniske forskningsaktiviteten og i det tette samarbeidet med NTNU kan vi være direkte inne med rådgivning og hjelp i hvordan maskinen best kan utnyttes, utdyper MR-fysikeren.

Ifølge fysikerne er denne nærheten til ekspertisen viktig for at sykehuset og NTNU kan nyttegjøre seg av MR-maskinens høyteknologi.

– I tillegg er det økonomisk gunstig at sykehuset selv innehar denne typen kompetanse, og ikke trenger å leie inn ekstern hjelp for å drive opplæring og uttesting. Klinikk for bildediagnostikk har for øvrig en svært moderne maskinpark, dette bidrar til at undersøkelsene fra alle laber skal være av meget god kvalitet, avslutter Sunde.

Tilbakemelding på denne siden

Publisert: 12.09.2011 12:33

Hilde Kristine Misje

Bookmark and Share

Følg St. Olavs Hospital:

Facebook

Twitter

Vimeo

Flickr

Blogg


RSS nyheter fra St. Olav Hospital RSS nyheter fra St. Olavs Hospital

RSS pressemeldinger fra St. Olav Hospital RSS: pressemeldinger fra St. Olavs Hosital


Redaksjonen består av kommunikasjonsavdelingen ved sykehuset. 

Kommunikasjonsrådgiver
Christina Yvonne Olsen

Kommunikasjonsrådgiver
Frode Nikolaisen  

Ansvarlig redaktør
Kommunikasjonssjef
St. Olavs Hospital
Marit Kvikne


Leter du etter bilder av og fra sykehuset?
Sjekk ut vår konto på Flickr:

www.flickr.com