Del
Etter en vurdering på nasjonalt nivå mellom Helse- og Omsorgsdepartementet og Utenriksdepartementet i dialog med helseforetakene, ble det besluttet at det ikke var aktuelt å sende helseteam i regi av foretakene i denne omgang. 
Dette skyldtes i hovedsak to forhold. For det første er utenlandsteamene som helseforetakene skal sette opp ikke planlagt utrustet og bemannet for å drive kompliserte, selvforsynte feltoperasjoner som en innsats på Haiti ville blitt. For det andre var, og er, sikkerhetssituasjonen på Haiti så usikker og uavklart at det vil være uansvarlig å sende helsepersonell uten et godt sikkerhetsopplegg.
Dette mener vi er en riktig vurdering.
Under rekrutteringen av personell til dette helseteamet kom det raskt inn nærmere 80 henvendelser fra ansatte fra alle relevante helsepersonellgrupper som sa seg villige til å reise på kort varsel. Det vitner om et brennende engasjement, samt en faglig og menneskelig solidaritet med folket på Haiti.
Det signaliserer også at våre ansatte finner det rimelig at vi fra rike og trygge Norge bidrar til å lindre den ufattelige tragedien som utspiller seg på Haiti akkurat nå.
Som kjent er flere av våre ansatte allerede på plass gjennom ulike bistandsorganisasjoner, som blant annet Røde Kors og Leger uten Grenser. Disse organisasjonene har allerede signalisert at det om kort tid vil være behov for avløsning av det personell som nå er i full sving på Haiti.
Det kan være et godt alternativ for de som nå er skuffet over at de ikke fikk dra som en del av et team fra St. Olav.
De rundt 80 som har meldt seg til tjeneste for Haiti har ikke gjort dette forgjeves. Vi vil benytte denne lista som en rekrutteringsbase for de permanente teamene for utenlandsoperasjoner som skal settes opp i Midt-Norge. Vi vil trenge rundt 30 personer fra et bredt spekter av yrkesgrupper og spesialiteter.
Det betyr at ikke alle vil få tilbud om slik tjeneste, men alle som har meldt seg vil om kort tid motta en epost der vi vil redegjøre for den videre utvelgelsesprosessen.
Det er også en liten mulighet for at spørsmålet om å sende helseteam til Haiti kan dukke opp igjen. Helse- og Omsorgsdepartementet har bedt helseforetakene om å vedlikeholde beredskapen slik at man raskt kan respondere dersom situasjonen skulle endre seg. For at dette skal bli aktuelt må flere forhold bli avklart.
For det første må sikkerhetssituasjonen bli slik at hjelpearbeidet kan drives med en rimelig grad av trygghet. Dessuten må utstyrs- og etterforsyningssituasjonen være robust og administrative forhold som ansettelsesforhold, lønn og forsikring være avklart.
I mellomtiden oppfordrer jeg alle ansatte til å støtte de ulike frivillige organisasjonene med penger slik at de kan drive sitt meget viktige arbeid på Haiti.
Har du innspill til denne bloggen? Send en epost til blogger Håkon Gammelsæter.
Les flere blogginnlegg fra Håkon Gammelsæter:
«Juleberedskap»
«Influensapandemien, hva skjer a?»
«Influensavaksine - skal, skal ikke?»
«Beredskap, et personlig ansvar?»
«Influensa og datakrasj, to sider av samme sak»
Har du lyst til å blogge på Pulsen? Da vil vi gjerne komme i kontakt med deg. Du må være ansatt ved St. Olavs Hospital, eller ha offisiell tilknytning til sykehuset. Send epost til Frode Nikolaisen for å avtale et uforpliktende møte. |
Publisert torsdag 21. januar 2010 klokken 09.34.