Mens sykkelstativene rundt de fleste sentrene er overfylt i det fine vårværet, står flere titalls plasser ledig på Olav Kyrres plass, ved Ceciliebrua og ved Revmatismehuset.
 I Prinsesse Kristina gate utenfor AHL står syklene tett i tett. Rett rundt hjørnet er det flere tiltalls ledige plasser på Olav Kyrres plass. Foto: Frode Nikolaisen |
– Til sammen har vi nå omtrent 1500 parkeringsplasser for sykler på Øya, som øker til rundt 1700 plasser når alt er ferdig utbygd. Det virker derimot som om alle vil parkere på de samme stedene, sier Svein Wiggen i Helsebygg Midt-Norge.
Ved Akutten og Hjerte-lunge-senteret er sykkelstativene overfylt, og det er nesten kaotiske tilstander langs Prinsesse Kristinas gate og i Olav Kyrres gate ned mot Ceciliebrua. Samtidig er det rundt 50 ledige sykkelplasser rett utenfor hovedinngangen til Bevegelsessenteret på Olav Kyrres plass, og 36 ledige plasser (under tak til og med) på hjørnet ved Gastrosenteret / Ceciliebrua.
– De fleste vil nok parkere så nærme mulig inngangen som mulig, men plassene på Olav Kyrres plass bør jo vær nærme nok, smiler Wiggen om det faktum at kun tre sykler har funnet veien til de spesialdesignede plassene på torgplassen. En av disse sykkeleierne jobber sågar i Asplan,
som har utviklet designet.
– Det har riktiknok foregått en god del arbeider på Olav Kyrres plass de siste ukene, men jeg tror disse plassene
 Svein Wiggen tror flere vil ta i bruk sykkeparkeringen utenfor Bevegelsessenteret når folk blir kjent med tilbudet. Foto: Frode Nikolaisen |
fylles fort opp når folk først oppdager dem, mener Wiggen, mens han demonstrerer bruken av designplassene. Plass til sykkelens hjul er nemlig støpt inn i øyene som er bygd opp på plassen, og et uttrekkbart stålfeste sørger for at syklene trygt kan låses fast.
– Vi har nå også innendørs parkering i p-huset i Olav Kyrres gate samt ved Øya helsehus, og vi har adgangskontrollerte sykkelparkering ved Revmatismehuset og ganske snart ved Laboratoriesenteret. Sykkelparkering er noe som har vært etterspurt av ansatte ved St. Olav, og vi har lagt ned mye ressurser for å gjøre dette best mulig, sier Wiggen.
– At så få bruker sykkelparkeringen ved Ceciliebrua er også merkelig, men kanskje blir folk skremt av stativene? Jeg kan uansett forsikre at det er meget lett å bruke stativene, selv for de som parkerer øverst.
Se kart over sykkelparkering på Øya. Alle plassene vil være fullført når utbyggingen er ferdig.
Dette inkluderer følgende plasser med adgangskontroll og/eller tak:
- Øya Helsehus, 36 plasser adgangskontroll.
- P-kjeller Olav Kyrres gate, 44 plasser med adgangskontroll.
- Mellom Revmatismehuset og Nevro øst, 22plasser. Adgangskontroll/ikke tak.
- Laboratoriesenteret, 48 plasser under tak/adgangskontroll (kommer snart)
- Ved Ceciliebrua/Gastrosenteret, 36 plasser under tak.
 Svein Wiggen forsikrer at de nye stativene på Olav Kyrres plass (t.v.) er enkle å bruke. Et stålfeste kan vippes ut fra betongen og låses til sykkelen. - Det er også svært lett å plassere sykkelen i stativene, selv øverst, mener Wiggen mens han demonstrerer bruken av sykkelstativ ved Ceciliebrua. Foto: Frode Nikolaisen |