Hopp til hovedinnhold
Om sykehuset, organisering, mål og strategier, styret, brukerutvalget, klinikker og avdelinger

CIMT - Ben

Intensiv trening av ben

Avdeling for ervervet hjerneskade har siden 2003 gitt gruppetilbud til slagrammede med 2 ukers intensiv trening av svekket arm/hånd, og siden 2006 også av svekket ben.  Kort fortalt går det ut på at man trener intensivt med det slagrammede benet 4 timer om dagen i to separate uker.

Treningen foregår i gruppe på 4 personer. Hver deltager får et individuelt treningsprogram som blir tilpasset til den enkeltes funksjonsnivå og fysiske fremgang. Vi forsøker å finne frem til øvelser som er relevante for den enkeltes hverdag. Det blir gitt nødvendig hjelp og støtte i forbindelse med krevende oppgaver. Treningsprogrammet er variert og består av en kombinasjon av styrke- og bevegelighetstrening, samt balanse- og forflytningstrening. Fysioterapeut følger opp treningen, som for det meste foregår innendørs i treningssal, men avhengig av årstid også noe ute. En forutsetning for å kunne delta i denne typen trening er at man har grunnleggende benmotorikk, dvs. at man kan bevege noe i alle ledd (hofte, kne og ankel).  Det er også nødvendig med god motivasjon og treningsvilje, likedan at man tolererer høy dose med trening.
Det tilbys avspenning i gruppe på ettermiddagstid og mulighet for egentrening på kveldstid. I ukene mellom treningsukene får deltagerne forslag til øvelser man kan trene på hjemme.

Deltakerne blir oppfordret til å tenke ut 5 treningsmål for oppholdet, dvs konkrete gjøremål som man ønsker å mestre bedre.

Tilbake til avdelingen -->

Lenke til Google-søk om CIMT -->

Tilbakemelding på denne siden

Publisert: 29.05.2009 14:56

Geir Arne Skogstad