Hopp til hovedinnhold
Om sykehuset, organisering, mål og strategier, styret, brukerutvalget, klinikker og avdelinger

Ofte stilte spørsmål til inntakskontoret

Jomar Staverløkk, Erna Torseth og Berit Svestad arbeider på inntakskontoret for Nevrokirurgisk avdeling. De svarer nedenfor på "ofte stilte spørsmål" de får fra pasienter.

Vi håper dette kan være til hjelp!  

Det er vanskelig å nå inntakskontoret på telefon, når bør jeg ringe?

Åpningstidene på telefon er 10:00 - 1500 (mandag - onsdag - torsdag - fredag) og 0900 - 1100 (tirsdag). Telefonen er ubetjent mellom 1100 og 1130. Vi forsøker så godt vi kan å svare alle. Det er imidlertid møtevirksomhet,  og rådføring med leger  etc. som kan gjøre at vi ikke kan svare. Da må du gjerne prøve igjen. Vi bruker også mye tid på å svare pasienter på de spørsmålene som stilles nedenfor. Ha ditt 11-sifrede fødselsnummer klart når du ringer. Husk, at den tiden vi bruker i telefon tar vekk noe av den tiden vi bruker på å planlegge og koordinere poliklinikk, undersøkelser og operasjoner. ,

 

En henvisning er sendt til St. Olavs Hospital fordi jeg har et  rygg-/nakkeplager. Hva skjer med henvisningen hos dere?

På rygg og nakke-pasienter vil alle henvisninger vurderes av en overlege på Tverrfaglig ryggpoliklinikk. Der sorteres det videre etter hvilke symptomer pasienten har, og hva slags behandling som er best. Det er ikke alltid kirurgi er behandlingen. Henvisningen kan også oversendes til fysioterapeut, nevrolog og ortopeder.

 

Hvis du skal til nevrokirurg, vil en overlege vurdere henvisningen. Ofte er det nødvendig med en poliklinisk time, hvor vi snakker med deg og undersøker ryggen/nakken din. Dette skjer på Tverrfaglig ryggpoliklinikk, og du vil få brev så fort vi finner en time til deg. Vedlagt i konvolutten er det da kart, samt informasjon om pasientreiser.

  

En henvisning er sendt til St. Olavs Hospital fordi jeg har et en tilstand/sykdom i hjernen som kanskje skal opereres. Hva skjer med henvisningen hos dere?

Henvisninger vi mottar scannes med en gang vi får de, og legges elektronisk inn i journalen. Alle henvisninger vurderes av en overlege etter at vi har registrert den. Som oftest søkes pasienten inn til poliklinisk undersøkelse og samtale. Andre ganger ber vi fastlege følge opp. Det er ikke alltid kirurgi er behandlingen. Noen ganger søkes pasienten inn til operasjon uten poliklinisk time. Du vil få brev om time/innleggelse så fort henvisningen er vurdert.

 

Hvor lang ventetid er det til poliklinikk?

Det varierer noe, men vi oppdaterer tall hver måned på "frittsykehusvalg.no". Desverre er det noe ventetid. Lengst ventetid er det for pasienter med rygg-/nakkeplager, samt kroniske smertepasienter.

  

Jeg har fått tilsendt et ventelistebrev, der det står at jeg har "rett til prioritert helsehjelp" innen en gitt dato? Hva skjer hvis sykehuset ikke holder fristen?

Desverre skjer det av og til. Vi prøver å operere så mange vi kan hver dag, men både akutte innleggelser, sykdom etc. gjør at det av og til ikke går etter planen. Det er også et stort antall pasienter som søkes inn til operasjon, og ventelistene er derfor lange. Dette gjelder særlig pasienter med nakke-/ryggplager. Dine rettigheter som pasient er klare. Om vi ikke holder fristen, vil du kunne henvende deg til HELFO (helseøkonomiforvaltningen) som er et statlig organ som kan søke deg inn til andre behandlingssteder. St. Olavs må da betale for denne behandlingen.

  

Jeg venter på ryggoperasjon, og vurderer å kontakte HELFO. Er det forskjell på den behandlingen jeg kan få andre steder enn på St. Olavs Hospital?

Overlege og professor Øystein Nygaard svarer: Det avhenger litt av hvilket sykehus du blir operert på. Nevrokirurgisk avdeling ved St. Olavs Hospital har lang erfaring innen minimal invasiv kirurgi, dvs operasjoner gjennom små åpninger i kroppen. Denne type kirurgi gjøres ikke på alle sykehus som opererer ryggpasienter.

  

Jeg er henvist for prolaps. Hvilke symptomer skal jeg være på utkikk etter mens jeg venter på operasjon?

Dersom du får økende smerter, dårligere kraft i armer eller ben eller problemer med vannlatning/avføring bør du ta kontakt med din fastlege.

  

Finnes det brosjyrer om min diagnose og operasjon?

Ja, vi har laget noen brosjyrer og jobber med å få laget flere. Brosjyrene om nakke og ryggoperasjoner vil bli tilsendt når dato for operasjon er klart. Du kan også laste de ned fra nettstedene våre.

  

Jeg skal opereres i ryggen, og lurer på hvordan skal jeg oppføre meg etter operasjonen?

Du vil få oppfølgning av fysioterapeut fetter operasjonen og en samtale med legen før du skrives ut. Det står også endel i brosjyren du får tilsendt før innleggelsen.

    

Ordner Inntakskontoret transport til sykehuset?

Nei. Kontoret for pasientreiser kan nås på 05515, og er behjelpelige med både rådføring og bestilling av transport. Om du trenger ambulanse fra hjemmet til en planlagt innleggelse, må fastlegen rekvirere dette. Du kan også se på nettsidene.

 

Hvor ligger poliklinikker og sengepost?

Tverrfaglig ryggpoliklinikk (nakke-/ryggpasienter) ligger like ved Pasienthotellet, i det gamle revmatismehuset. Nevrokirurgisk poliklinikk ligger i Nevro Øst, og sengeposten ligger i Nevro Vest. Du får tilsendt kart sammen med timeinnkallingen.

 

Jeg står på blodfortynnende medisiner, og har hørt at dette må jeg slutte med før operasjonen?

All kirurgi innebærer en risiko for blødning. Denne risikoen øker når man står på medisiner som Marevan, Albyl-E og andre medikamenter som inneholder acetylsalisylsyre. Rådfør deg ALLTID med lege før du slutter med medisiner som dette.

 

Jeg er henvist for kroniske smerter. Hvor lang ventetid er det på operasjon?

Ventetiden på disse inngrepene er desverre svært lang. Du må regne med å måtte vente i ett år. Ta kontakt med oss om du ønsker at vi skal videresende henvisningen til et annet sykehus med kortere ventetid.

 

Jeg har hatt utgifter i forbindelse med reise til og fra innleggelse eller poliklinikk, hvor søker jeg refusjon om dette?

Ta kontakt med kontoret for pasientreiser (telefon 05515).

 

 

 

Tilbakemelding på denne siden

Publisert: 15.09.2010 14:49

Jomar Staverløkk