Hopp til hovedinnhold
Pasienter er i fokus ved St. Olavs Hospital

GFR (m/51-Cr EDTA)

En nyrefunksjonsundersøkelse som gjøres når det er nødvendig med nøyaktig kjennskap til den glomerulære filtrasjonshastigheten (GFR) i nyrene. Undersøkelsen gjøres i forkant av ulike behandlingsformer som kan gi bivirkning på nyrefunksjonen (for eksempel gjelder dette noen typer cellegifter), og dessuten som ledd i utredningen av nyredonor.

 

Hvordan skal du forbrede deg til undersøkelsen?
Du må ha innlagt venekateter til injeksjon av 51-Crom-EDTA. Dette gjøres vanligvis ved henvisende avdeling før du møter til undersøkelse. For å kunne beregne dosen du skal ha må vi vite din høyde og vekt, samt kreatininverdi som er mindre enn 2 uker gammel. Dette ordnes vanligvis av henvisende avdeling.

Graviditet/amming
Ingen betydning da dosen som gis er meget liten.  

Hvordan utføres undersøkelsen?
Det settes en sprøyte med et radioaktivt stoff i venekateteret. For voksne (personer over 40 kg) taes det så blodprøver etter 3, 4 og 5 timer, eventuelt også 24 timer etter injeksjonen, og for barn (personer under 40 kg) etter 1.5, 2, og 2.5 time. Obs!  Det er viktig at blodprøvene ikke blir tatt fra venekateteret, men i motsatt arm av den som injeksjonen ble satt i. Blodprøvene taes av avdelingen eller ved nærmeste laboratorium. Det er viktig at du holder deg mest mulig i ro, fra injeksjonstidspunktet til blodprøvetakingen er ferdig.

Hvor lenge varer undersøkelsen?
For pasienten varer undersøkelsen til du er ferdig med blodprøvene.

Finnes det bivirkninger?
Stråledosen du får ved denne undersøkelsen, er svært liten.  Strålebelastningen for de personer du omgås er ubetydelig. Stoffet du får injisert, gir ingen allergisk reaksjon eller ubehag, og har ingen betydning for bilkjøring. 
 

Tilbakemelding på denne siden

Publisert: 30.01.2009 10:17

Jeanett Hoff Antonsen