Beregning av hver enkelt nyres andel av den totale nyrefunksjonen. Utredning av nyresykdom, samt avløpsforhold både hos barn og voksne. Undersøkelsen gjøres som regel med Furix, et vanndrivende medikament.
Hvordan skal du forbrede deg til undersøkelsen?
Du bør ha innlagt venekateter. Denne undersøkelsen krever at du ligger helt rolig, og det er en stor fordel om spedbarn/små barn sover, eventuelt bør det vurderes å gi barnet beroligende/sovemiddel før undersøkelsen starter. I tillegg er det viktig å være godt hydrert, dvs. drukket mer væske enn normalt, men minimum en halv liter vann eller liknende en time før undersøkelsen starter. Man bør late vannet rett før undersøkelsen starter. Dersom undersøkelsen gjøres med Furix, gis dette etter ca 15 minutter. Vi tar deretter bilder i ytterligere 11 minutter.
Graviditet/amming
Hvis du er gravid eller tror du er gravid er det viktigheten av undersøkelsen som avgjør om undersøkelsen skal gjennomføres eller avventes. Dersom undersøkelsen gjøres på gravide reduseres dosen. Amming behøver ikke avbrytes.
Hvordan utføres undersøkelsen?
Det injiseres et radioaktivt stoff i venekateteret, eller i albuens innside. Det vil deretter bli tatt bilder kontinuerlig. Det vil si at undersøkelsen starter samtidig som sprøyten med radioaktivitet settes og varer så lenge det taes bilder. Undersøkelsen foregår sittende på en stol, eller liggende på en benk med et gammakamera plassert bak deg. Du må være helt rolig så lenge undersøkelsen pågår for å oppnå et godt resultat.
Hvor lenge varer undersøkelsen?
Vanligvis tar undersøkelsen 30-45 minutter.
Finnes det bivirkninger?
Vanndrivende medikament kan hos enkelte føre til ubehag og blodtrykksfall, men bortsett fra sprøytestikket i armen er det sjelden ubehag eller bivirkninger knyttet til undersøkelsen. Stråledosen som gis ved undersøkelsen er svært liten. Det meste av radioaktiviteten vil være ute av kroppen i løpet av det første døgnet.
Lenke til informasjonskriv om renografi på barn