Vi tilrår at du alltid nyttar siste versjon av nettlesaren din.

Skoliose hos ungdom – korsettbehandling

Målet med korsettbehandling er å hindre forverring av ryggskjevheten. Korsettbehandling kan være aktuelt så lenge du er i vekst, og dette vurderes av spesialist.

Ved moderat ryggskjevhet kan det være aktuelt med korsettbehandling av ryggen. Hos noen kan korsettbehandling hindre forverring av ryggskjevheten, mens hos andre er målet med korsett å gi støtte og stabilitet til ryggen.

Henvisning og vurdering

Ved mistanke om skjevhet i ryggen kan egen lege kontaktes. Legen skal henvise ungdommen til ortopedisk vurdering ved nærmeste sykehus.

Ved behov for videre oppfølging eller behandling henvises ungdommen videre til spesialistsykehus. Enkelte ungdommer kan følges opp ved eget sykehus, i samråd med spesialistsykehus.

Før

Dersom skoliosen utviklar seg til mellom 20 og 25 grader skeivskap (progredierer til >20–25 grader), betyr det at korsettbehandling er aktuelt. Føresetnaden er at ungdommen framleis er i vekst. Kor mykje ungdommen kjem til å vekse vidare, vurderer vi ved å ta røntgen av skjelettet i handa.

Vi oppfordrar til å leve familie- og kvardagslivet så normalt som mogleg i ventetida fram til tilvisinga er behandla og pasienten har fått time til vurdering og behandling på sjukehuset.

Under

Ungdommen møter opp til avtalt time på Oslo universitetssjukehus, Rikshospitalet. Avhengig av størrelse på skeivskapen og gjenverande vekst vurderer vi kva type korsett som skal brukast. Oslo universitetssjukehus samarbeider med Sophies Minde Ortopedi. Tilpassing og justering av korsettet skjer hos Sophies Minde på Bryn.

Det blir sett av tre–fire dagar for tilpassing av korsettet. Undervegs i opphaldet får ungdommen møte lege, ortopediingeniør og fysioterapeut. Målet er at ungdommen skal få informasjon om kvifor ein må bruke korsett, og korleis ein skal bruke det, korleis ungdommen skal halde seg i fysisk aktivitet og generelle tips og råd. Ungdommen lærer seg å ta det av og på og å sove med korsett.

Kjem de langvegs frå får ungdommen overnatte saman med forelder eller verje på pasienthotellet.

Etter

Heiltidskorsett skal brukast 23–24 timar i døgnet. Nattkorsett blir berre brukt om natta, 8–10 timar kvar natt. Det kan vere lurt å informere nokon venner som kan hjelpe til med å ta korsettet av/på. Mange opplever det også som nyttig å informere klassen sin om korsettbruk.

Ortopediingeniør instruerer i korleis ein gradvis skal klare å stramme korsettet meir og meir. Det er vanleg at korsettet er litt ubehageleg i starten til ein er vand med å bruke det, og nokon opplever ubehag etter måltid. Ubehag er vanlegast i den første perioden etter oppstart med korsett.

Mange bruker korsett opp til 16–18-årsalderen, og for jenter er det vanleg å bruke korsett 1,5 til 2 år etter første menstruasjon.

Ungdommen må vanlegvis til regelmessige røntgenundersøkingar og kontroll. Det er vanleg med kontroll hos lege med røntgenundersøking kvar 6. månad. I forkant av kontrollane er det viktig at ungdommen tar korsettet sitt av kvelden før og søv utan slik at ryggskeivskapen kan målast rett utan korsett.

Fysioterapeuten oppfordrar til å halde fram med fysisk aktivitet. Held ungdommen på med ein organisert idrett, kan ein gjerne halde fram med dette. Ungdommen blir oppfordra til å delta i gymnastikk på skolen. Om korsettet er til hinder for aktiviteten, kan det takast av under aktiviteten. Fysioterapeuten kan tilpasse eigentreningsøvingar. Ved behov kan lokal fysioterapeut kontaktast for oppfølging.

Skole

Nokon blir på sjukehuset i så lang tid at det går ut over skolegangen. For ungdom i skolealder er det viktig å sjekke ut tilbodet om lokal sjukehusskole for å unngå unødig fråvær.

Vær oppmerksom

Det er ingen fare knytt til det å bruke korsett, men det kan medføre noko ubehag eller sårheit, som beskrive over.

Sist faglig oppdatert 26.01.2022

Kontakt

Kvinne-barn-senteret Barn ortopedi og plastikk kirurgi

Kontakt Barn ortopedi og plastikk kirurgi

Oppmøtested

4. etasje i Kvinne-barn-senteret. Bruk hovedinngangen og følg skilt til riktig heis eller trapp.

Besøkstider

Døgnåpen, det skal være stille på avdelingen etter kl. 22.

Kvinne-barn-senteret. Foto

Kvinne-barn-senteret

Olav Kyrres gate 11

7006 Trondheim

Transport

På sykehusområdet på Øya er det offentlige parkeringsplasser og offentlige parkeringshus. Disse driftes av Trondheim Parkering AS (parkeringshus) og Trondheim kommune (gateparkering).

På Østmarka og Tiller er det betalingsparkering på gateplan. Disse driftes av Trondheim Parkering AS.

 

​Tog - NSB

Nærmeste holdeplass for toget er Marienborg stasjon med kort gangavstand til sykehuset på Øya. Med normal gange er du midt på sykehusområdet på 6 minutter (450 meter).

Det går også buss mellom Øya og Trondheim Sentralstasjon

NSB har en egen app, hvor du både kan planlegge reisen og kjøpe billett på forhånd. Last den ned i Google Play (Android) eller App Store (iPhone).

Buss - AtB

Fra Trondheim Sentralstasjon og andre deler av Trondheim er det god bussforbindelse til St. Olav på Øya. Noen ruter har holdeplass på sykehusområdet på Øya. De fleste benytter holdeplassen ved Studentersamfunnet i Elgeseter gate. Dette gjelder også regionale bussruter. Med normal gange er du midt på sykehusområdet på 6 minutter (450 meter).

Bussbillett kan blant annet kjøpes med appen AtB Mobillett og SMS:

Flybuss

Værnesekspressen stopper ved Studentersamfundet i Elgeseter gate på vei til og fra flyplassen (Værnes). Det er ca 35 km fra Trondheim sentrum og til flyplassen.

Parkering på  Øya

Pasienter og besøkende kan parkere på offentlige parkeringsplasser og i offentlige parkeringshus på Øya. Disse driftes av Trondheim kommune og Trondheim Parkering.​

Praktisk informasjon

Kiosker:

Butikker:

  • Bunnpris storbutikk ligger i Elgesetergate 18.
  • Coop Prix ligger i ​Klostergata 46.

Frisør:

​​​Den private frisørsalongen ligger i Gastrosenteret.
Telefon: 72 82 54 14

 


Shops within the Hospital area at Øya:

Kiosks:
  • Narvesen in the Emergency Department and Heart-Lung Center.
  • Seven Eleven in the Neuroscience Center.
  • Pronto Pronto in the Women and Children’s Center.
Shops:
  • Bunnpris supermarket located at Elgesetergate 18.
  • Coop Prix located at Klostergata 46.
Hairdresser:
  • The private hair salon is located in the Gastro Center.

Vi har flere spisesteder på sykehusområdet på Øya:

Det finnes spisested i lokalene til Klinikk for rus og avhengighetsmedisin i Klostergata. 

I tillegg finner du tilbud på Lian, Røros og Orkdal Sjukehus.

 

There are several places to eat in the hospital:

"Mat og cafe" at St. Olavs hospital offers a variety of food in the centers at Øya, at Lian and in the local hospitals in Røros and Orkdal.

"SiT" on behalf of the NTNU, runs cafes at Øya helsehus and in the Fred Kavli building. 

There is also a cafe in Clinic of Substance Use and Addiction Medicine (Klinikk for rus- og avhengighetsmedisin) Departments in Klostergata 48.

​Read more: Mat og cafe

Pasienthotellet ligger på Øya i Trondheim. Det er innendørs forbindelse med Nevrosenteret og resten av sykehuset på Øya. Til sentrum er det ca ti minutters spasertur, og det er gode bussforbindelser til og fra de fleste deler i og nær Trondheim. Barselenheten (barselhotell) til Kvinneklinikken ligger også her.

Sykehusapotekene i Midt-Norge har avdelinger flere steder i Midt-Norge. I Trondheim finner du apoteket her:

Elgesetergate 16
7030 Trondheim
Inngangen til apoteket er i Vangslunds gate 10, like ved Bunnpris.
tlf: 73 86 42 00

Åpningstider og mer informasjon finner du på nettsidene til Sykehusapotekene i Midt-Norge

 

 

Pharmacy:

Phone 73 86 42 00

Read more about the Pharmacy

​​ 

Skolen i Barne- og ungdomsklinikken drives av Trondheim kommune.
Skolen er plassert i Kvinne-barn-senterets 1. etasje, i østfløya.
Hvis du kommer utenfra, kan du benytte hovedinngangen og følge skiltene.

For å finne ut mer om skolen er det lurt å se på nettsiden www.trondheim.kommune.no/stolavskolen


Hvis du vil kontakte lærere og elever, kan du sende e-post til:
skolen-st-olav.postmottak@trondheim.kommune.no

Skolen har telefon 72 57 47 47

Skolens lærere underviser også elever i videregående skole som er innlagt i hele sykehuset.
Lærerne som underviser videregående elever, har telefonnummer 72 57 50 31.

Merk: Ikke alle avdelinger har callback, men noen enheter har tilbudet om å ringe deg tilbake.  

Mer informasjon om hvordan callback fungerer og hvordan du enklest får hjelp av oss på telefon

 

CALLBACK:

Note: Not all departments at St. Olav have the service to call you back, except for some outpatient clinics and laboratories.

What is callback?

Callback means that the telephone service is open to the public 24 hours so that you can give your message regardless of opening hours.

Remember personal identity number before calling

Please have your personal number - 6 or 11 figures - ready before calling. This will be of great help when we call you back.

If you are calling on behalf of others, for example children, the child's personal number must be entered.

Payment for not meeting

Note that cancellation must be made at least 24 hours before the appointment. Cancellation later than 24 hours before the appointment causes a fee of NOK 640 (in 2016)