Elektroencefalografi
EEG-registrering i 24 timer
Dette er en undersøkelse av den elektriske aktiviteten i hjernen. Med EEG-apparatet registrerer vi den elektriske aktiviteten ved å feste små, runde elektroder til hodebunnen med en fast og seig salve (elektrodepasta). Fra elektrodene går det ledninger til måleutstyret. Målingene (registreringene) ser vi på dataskjermen som EEG-kurver. Utstyret er koblet på i 24 timer.
Hvorfor gjennomføres undersøkelsen?
En EEG-undersøkelse er en enkel og ufarlig måte å måle hjernens funksjon på. Ved forskjellige sykdommer i hjernen blir den normale hjernerytmen forstyrret, og dette kan vi lese av på EEG-kurven. Forandringene kan som regel ikke si noe om hva slags sykdom det er, bare at hjernens normale aktivitet er forstyrret. Enkelte ganger kan vi si hvor i hjernen sykdommen sitter.
EEG-måling er særlig nyttig for å kunne stille diagnosen epilepsi, men også ved en del andre funksjonsforstyrrelser i hjernen. Når vi registrerer EEG i 24 timer, er det større sjanse for å fange opp funksjonsforstyrrelser.
Før
Under
Etter
Kontakt
Nevro øst
Klinisk nevrofysiologisk seksjon
Oppmøtested
Oppmøtested for pasienter som skal til EEG er 2. etasje i Nevro øst, venterom 2.Nevro øst
Edvard Griegs gate 8
Øya, Trondheim