Pasientkurs

Lungefibrose. Lærings- og mestringskurs

To dagers pasientopplæring for deg som har lungefibrose. Pårørende er velkomne til å delta.

27.
mai
2025
2 dager
  1. 27. mai 2025, 10:00 - 14:30
  2. 28. mai 2025, 10:00 - 14:30

Tid og sted

Når

  1. 27. mai 2025, 10:00 - 14:30
  2. 28. mai 2025, 10:00 - 14:30

Type arrangement

Kurs

Arrangør

Hvor

Bevegelsessenteret
Seminarrom BS41 ligger i 4. etg. i Bevegelsessenteret. Møt opp i ekspedisjonen i 1. etg. og spør etter veien/se etter skilting.

Påmelding

Frist for påmelding: 09. mai 2025

Du må ha henvisning fra lege for å delta.  

I henvisingen må det påføres fullstendig navn og fødselsnummer og diagnose. Hvis pårørende skal delta sammen med pasienten påføres pårørendes navn og fødselsnummer i samme henvisning.  

Henvisningen sendes før kursstart til lærings- og mestringssenteret.
Bruk elektronisk postkasse "Læring og mestring, St. Olavs hospital".

Dersom henvisende lege ikke har tilgang til elektronisk postkasse, kan henvisningen sendes per post til:
Lærings- og mestringssenteret
Rehabiliteringsklinikken
St. Olavs hospital
Postboks 3250 Torgarden
7006 Trondheim

Praktisk informasjon

Kurset varer i to dager. Det serveres kaffe og te på kurset. Vi anbefaler at du tar med matpakke til lunsjen.

Kursavgift tilsvarende egenandel ved poliklinisk konsultasjon (kr. 403,-). Ved frikort er kurset gratis.

Innhold

  • Diagnostikk og behandling
  • Oksygenbehandling
  • Informasjon om Nintedanib og Pirfenidon
  • Fysisk aktivitet og trening
  • Energiøkonomisering
  • Hvordan leve med lungefibrose?
  • Ufordringer og endringer i hverdagen
  • Erfaringsutveksling

Mål

Målet med kurset er å få kunnskap om tilstanden og se muligheter for mestring i egen hverdag.  Kurset består av brukerinnlegg og undervisning fra helsepersonell, mulighet for å stille spørsmål, erfaringsutveksling, øvelser og dialog med andre i lignende situasjon. Pårørende er velkomne til å delta.

Forberedelse

Dette e-læringskurset er et forberedelseskurs for deg som skal delta på et lærings- og mestringskurs og for deg som ønsker å vite mer om hva et lærings- og mestringskurs er. Trykk på lenken for å komme til kurset (det er beregnet til å ta ca. 15 minutter):

Trykk her for å komme til e-læringskurset

Rettigheter, egenandel, reise- og oppholdsutgifter

Vår kursoversikt

 

Nyttige nettadresser

Les mer om lungefibrose på www.helssenorge.no

Lenke til LHL Lungefibrose

Kontakt

    Lærings- og mestringssenteret, Rehabiliteringsklinikken

    72 57 13 10