Hovedoppgavene for nettverket:
- Nettverket vil bidra til at eksisterende og ny kunnskap blir tatt i bruk i alle regioner. I tillegg vil nettverket bistå nasjonale helsemyndigheter med å avklare faglige spørsmål.
- Nettverket vil være et faglig interregionalt samarbeid der regionene har et felles ansvar for kompetansespredning og der miljøet i Helse Midt-Norge koordinerer aktiviteten.
- En rekke pågående forskningsprosjekter vil videreføres i regi av dette nettverket med fokus på klinisk relevante problemstillinger med betydning for håndtering av denne store pasientgruppen.
- Kompetansespredning vil formidles via forskningsseminarer, nasjonale faglige møter, utdannings og videreutdannings kurs for ortopeder og nevrokirurger, brukermøter for Nasjonalt kvalitetsregister for ryggkirurgi og egne praktiske simulator kurs i rygg og nakke kirurgi.
- Arbeid med å etablere nasjonale og internasjonale retningslinjer for rygg og nakke kirurgi er igangsatt i samarbeid med ortopedisk og nevrokirurgisk forening og BMJ rapid recommendations og vil videreføres i det nye nettverket.
- Kompetansetjenesten har deltatt i arbeidet med gjennomgang av pasientforløp for ryggpasienter både i Helse Nord og Helse Midt-Norge, og dette arbeidet vil videreføres i det nye nettverket.
- For å opprettholde nettverket er det etablert en tettere forankring med våre samarbeidspartnere i alle de fire helseforetakene.
Sist oppdatert 05.02.2026
